REZERVACIJE

Apartman 1

Kako izbjeći prijevare na spojevima

Internet je postao jedan od najpopularnijih načina pronalaska stalnog partnera. Međutim, nažalost, prevaranti vas sve bolje pronalaze. Sa samo jednim ciljem: Vaš bankovni račun. Ovo se također odnosi na seksualne spojeve.

Priča o Marlonu to pokazuje na bolan način. Preko web stranice za upoznavanje upoznaje američkog biznismena Paula. Gubi srce, ali i 30.000 eura. Iza "Paula" stoji banda Nigerijaca. Marlon je bez novca. I nije jedina. Broj žrtava prijevara na spojevima raste. Prošle godine Fraude Helpdesk zaprimio je 400 prijava. Evo kako uočiti i zaustaviti prijevare na spojevima.

Fraude Helpdesk objašnjava da prijevare na spojevima općenito imaju tri faze: početnu fazu, fazu ukrašavanja i krizu. Nigerijci, Ganci i istočni Europljani često stoje iza prijevara na spojevima.

znanje

Kriminalci počinju stvaranjem profila na stranici za upoznavanje. Fotografijama i atraktivnim tekstovima predstavljate se kao idealan partner. Dakle, mislite da ste u kontaktu s bogatim bijelim biznismenom ili udovcem sa sinom ili kćeri koji studiraju. U stvarnosti ste u kontaktu s kriminalnom skupinom.

ukras

Nakon što vam se predstavi i uspostavi kontakt, bit ćete podmuklo prevareni. Kriminalci iskorištavaju vaše ranjivosti na sofisticirane načine. Zločinac otkriva puno o sebi, ali i traži puno od vas. Cilj zločinca? Da se zaljubiš.
kriza

Nakon što se zagrije, kriminalac će vam reći da se nešto dogodilo iznenada, zbog čega mu hitno treba novac. Zamislite nesreću, probleme s isporukom nasljedstva ili gubitak važnih dokumenata. Kada ste zaljubljeni, lakše je prebaciti novac. Zatim će se od vas tražiti da prebacite novac putem usluga kao što su Western Union ili Moneygram. Tim je transferima teško ući u trag.
Identificiranje varalice

Bolje spriječiti nego liječiti. Prema Fraude Helpdesku, lako je uočiti prevaranta ako slijedite popis u nastavku:

  • Kriminalci često govore ili pišu na lošem engleskom.
  • Pričaju priče prelijepe za riječi. Često su to patetične priče.
  • Kriminalac inzistira na komunikaciji putem osobne e-mail adrese ili telefonskog broja.
  • Pažljivo pogledajte adresu e-pošte. Često se koriste strane adrese, npr. B. iz Nigerije i drugih zapadnoafričkih zemalja.
  • Šalje slike koje izgledaju kao da su izašle ravno iz časopisa.
  • Želi je posjetiti, ali ne dolazi zbog tragičnog događaja.
  • Traži novac za kartu, bolnički račun ili rodbinu.

Društveni mediji

Nažalost, prevaranti ne rade samo na web stranicama za upoznavanje. Kriminalci vam također mogu ući u trag putem društvenih medija. Pogotovo ako tražite vezu. Fraud Helpdesk navodi da je Facebook idealan alat za tu svrhu. Jer prevaranti mogu točno vidjeti kakav je vaš život i iskoristiti ga. Također, korisnici Facebooka manje su svjesni prevaranata jer ne traže vezu.

Zato nikad ne prihvaćaj slijepo zahtjev za prijateljstvom, već pažljivo pogledaj profil osobe koja ti šalje zahtjev. Ako nekoga ne prepoznajete ili ako vam se netko ne čini pouzdanim, velika je vjerojatnost da jest.

 

a1eb2aba0ff58c10ebe2665b6a1bf21f